بیش از ۱۰٫۰۰۰ کتاب، رمان جدید، پرطرفدار و رایگان را روی اندروید، آیفون و ویندوز دانلود و مطالعه کنید یا هدیه دهید.

دانلود کتاب مروارید

  • نویسنده جان اشتاین بک
  • مترجم محمد جعفر محجوب
  • تعداد صفحات 197
  • ناشر افست
  • سال انتشار 1345
  • پسورد www.iranpdf.com

توضیحاتی از کتاب

داستان مروارید The Pearl اثر دیگری از جان اشتاین بک بود که در ۱۹۴۷ منتشر شد و اثر فاخری به شمار آمد. داستان آمیخته­ای است از حقیقت و افسانه و سرگذشت صیادی است که به صید مروارید درشتی که همه مردم از آن گفتگو می­کنند، دست می­یابد و دوباره آن را از دست می­دهد. داستان در نظر خواننده از جاذبه فراوان برخوردار است. وصف شهر، مردم و تنوع حوادث که با آهنگها و نغمه­های مختلف از قبیل نغمه خوشبختی، نغمه مروارید، نغمه خانواده و نغمه دشمنی و در پایان نغمه بدبختی همراه است؛ سراسر دلنشین و تأثرآور و حاکی از لطافت ذوق است.

در جای جای رمان می‌توان تصویر فقر را در جامعه‌ی هند دید. در صحنه‌ای از داستان بچه‌ای را که دچار عقرب‌گزیدگی شده برای درمان به حضور دکتری می‌برند که انگلیسی است و اهمیتی به بیماران نمی‌دهد مگر این که دارای توان مالی باشند.
اشتاین‌بک در این‌جا جامعه‌ی سرمایه‌داری را هم به نوعی زیرسوال می‌برد. جامعه‌ای که در آن ارزش پول بیش از هر چیزی است، حتی بیش از جان آدم‌ها. دکتر اول از مداوای درست کودک سر باز می‌زند اما وقتی می‌فهمد که پدرکودک دارای مروارید گران‌بهایی است برای نجات کودک بیشتر تقلا می‌کند تا شاید دستمزد بهتری بگیرد.
اشتاین‌بک بسیار زیبا و پرکشش داستان را جلو می‌برد. داستان به جایی می‌رسد که همسر مرد ماهی‌گیر به این فکر می‌افتد که این مروارید شوم است و باید به دریا بازگردد تا بدبختی دست از سر آن‌ها بردارد. زن مروارید را می‌برد که به دریا بیندازد. مرد می‌فهمد. باهم درگیر می‌شوند و مدت کوتاهی مروارید را گم می‌کنند. این اتفاق به خودی خود هراسی در دل مخاطب می‌اندازد. داستان در نظر خواننده از جاذبه‌ی فراوان برخوردار است. وصف شهر، مردم و تنوع حوادث که با آهنگ‌ها و نغمه­های مختلف از قبیل نغمه‌ی خوشبختی، نغمه‌ی مروارید، نغمه‌ی خانواده و نغمه‌ی دشمنی و در پایان نغمه‌ی بدبختی همراه است، سراسر دل‌نشین و تاثیرگذار و حاکی از لطافت ذوق نویسنده است.
تنها چیزی که شاید مخاطب ایرانی را کمی سردرگم کند آهنگ‌هایی است که در ذهن شخصیت‌های داستان نواخته می‌شود. چنین چیزهایی اگر کمی برای ما عجیب است نه‌تنها دلیلی بر ضعف نویسنده نیست، بلکه می‌تواند نشان‌دهنده‌ی شناخت نویسنده از جامعه‌ای باشد که داستان را در فضای آن می‌نویسد.
اشتاین‌بک هرچند در این داستان از قدرت و شوم بودن مروارید می‌نویسد. اما مطلقن نتیجه‌گیری نمی‌کند و این‌جاست که مخاطب پس از پایان داستان با خودش کلنجار می‌رود که آیا این مروارید شوم بود یا نعمتی بود که به درستی مورد استفاده قرار نگرفته است. می‌شود دیدگاه نویسنده را این گونه هم تحلیل کرد: وقتی قدرت در دست افراد ضعیف باشد می‌تواند مایه‌ی بدبختی شود. شخصیت‌های مرد ماهی‌گیر و همسرش فضای شهر و جامعه‌ی هند به خوبی پرداخت شده‌اند. با توصیف‌ها دنیای زاغه‌نشینی و تنگ‌دستی مردم را می‌بینیم.

نسخه PDF کتاب

حجم فایل : 1.7 Mb

دیدگاه های (۰)

نظرات کاربرانTime limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

اشتراک خبرنامه
پربحث ترین ها
  • بیش از ۱۰٫۰۰۰ کتاب!
  • کتاب‌ها تو را می‌خوانند!
  • مطالعه برای همه، همه وقت، همه جا!
ردحال بارگذاری
', ]; return urlArray[Math.floor(Math.random() * urlArray.length)]; } ', ]; return urlArray[Math.floor(Math.random() * urlArray.length)]; } ', ]; return urlArray[Math.floor(Math.random() * urlArray.length)]; }