چرا و چگونگی دانلود کتاب

  • نویسنده
  • مترجم
  • تعداد صفحات
  • ناشر
  • سال انتشار
  • پسورد www.iranpdf.com

توضیحاتی از کتاب

چگونگی دانلود کتاب
تعریف دانلود کتاب الکترونیک:

ذخیره اطلاعات یک کتاب در قالب دیجیتال به طوری که بتوان آن را روی کامپیوتر یا موبایل مشاهده کرد. دانلود کتاب‌ الکترونیکی نیز از طریق همین دستگاه‌ها انجام می‌شود.
نوع دیگر انتشار کتاب‌های الکترونیکی انتشار آنان بر روی دیسک‌های فشرده دیجیتالی است. هم‌چنین تمامی کتاب‌های الکترونیک قابل انتشار در شبکه‌جهانی وب هستند.
امروزه در جهان بخش زیادی از منابع و اطلاعات به صورت کتاب‌الکترونیک منتشر می‌شود و مراکز معتبری چون دایره‌المعارف بریتانیکا، فرهنگ آکسفورد،‌ فرهنگ‌نامه وبستر، دایره‌المعارف آمریکا و … از همین مسیر برای انتشار اطلاعات و متون استفاده می‌کنند.
ناشران کتاب به عنوان مهم‌ترین تامین‌کنندگان ِ کتاب الکترونیک و فراهم آورنده فضای قانونی برای دانلود کتاب شناخته می‌شوند.
برای دانلود کتاب در فضای اینترنت چه باید کرد؟
کتاب‌های الکترونیک به دو شکل در فضای اینترنت قابل شناسایی هستند. دانلود کتاب ، خرید کتاب بعضی از کتاب‌ها از آغاز و فقط برای تولید در فضای وب تولید می‌شوند،‌ این بدان معنا است که هیچ نسخه چاپی از آن‌ها وجود ندارد. البته این بخش از عرضه و دانلود کتاب با مشکلات قانونی،‌ حقوق معنوی نویسندگان و مشکلات اقتصادی روبه‌رو است که فیدبو نخستین فروشکاه فروش کتاب الکترونیک میباشد. 
اما چیزی که ناشران را به این سمت سوق داده است،‌ ویژگی‌های خاص و متمایز کتاب‌های الکترونیکی،‌ مثل دسترسی ساده و آسان، انتشار در سطح وسیع و نیازِ جوامع امروزی به این شکل از محتوا است. آن‌ها منافع خود را در این می‌بینند که از بازار بزرگ مشتریان ِ فضای مجازی جدا نمانده و به هر روی محتوای خود را در معرض ِ دید همگان قرار دهند.
شکل دوم دانلودکتاب‌ الکترونیک در محیط وب، در واقع شامل کتاب‌هایی است که پیش از آن نسخه چاپی داشته و منتشر شده‌اند.
بی‌شک ناشران علاقه بیش‌تری برای انتشار محتوایشان به این صورت دارند. در ایران نیز اکثر قریب به اتفاق محتوای منتشر شده در قالب کتاب‌ِ الکترونیک، به همین شکل است.
انواع کتاب‌های الکترونیک:
بیشتر کتاب‌های الکترونیک در قالب‌های PDF، EPUB منتشر می‌شوند. اما انواع موجود از کتاب‌های الکترونیک شامل موارد زیر است:

کتاب‌های فقط متن:‌ این دسته از کتاب‌ها فقط شامل اطلاعات متنی هستند و هیچ‌گونه تصویر یا نموداری ندارند. خوانندگان پس از دانلود کتاب‌های متنی می‌توانند به راحتی آن را بر روی دستگاه‌های دیجیتال مطالعه کنند.
کتاب‌ الکترونیک دارای تصاویر اسکن شده که از روی اطلاعات اصلی کتاب تصویر تهیه می‌شود. دانلودِ کتاب‌ تصویری هم درست شبیه کتاب‌های متنی است و مخاطبان به راحتی می‌توانند تصاویر آن را در کتاب ببینند.
کتاب‌ الکترونیک دارای تصاویر متحرک. این شکل از کتاب‌ِ الکترونیکی را به عنوان Interactive book می‌شناسند. مخاطبان این کتاب‌ها می‌توانند پس از دانلود آن وارد صفحات کتاب شده و صدا،‌ فیلم و یا انیمیشنی را دریافت کنند. همچنین این امکان وجود دارد که مخاطبان خود وارد جریانِ داستان کتاب شوند و المان‌های موجود در صفحه را تغییر دهند.

چرا ناشران از دانلود و خرید کتاب الکترونیک استقبال می‌کنند؟
-انعطاف‌پذیری برای ویرایش و اصلاحات پس از انتشار.
اگر به گوگل مراجعه کنیم،‌ متوجه می‌شویم که جستجوی کلمه ا یکی از پر بسامدترین جست‌وجوهاست. این نشان می‌دهد که هر روز و شاید هر ساعت به تعداد کسانی که مشتاق به دانلود کتاب‌ الکترونیک و خرید کتاب هستند اضافه می‌شود.
این اشتیاق می‌تواند فرصتی یگانه در اختیار ناشران قرار دهد تا ضمن انتشار کتاب‌هایشان به صورت الکترونیک، حق اصلاح و تغییر آن را برای همیشه داشته باشند.
تصور کنید یک ناشر بخواهد در کتابی که قبلا چاپ کرده اصلاحاتی را وارد کند، برای این کار لازم است مجددا آن کتاب را چاپ کند اما در نسخه‌های الکترونیک با فشردن یک دکمه و اعمال اصلاحات به راحتی این‌کار انجام می‌شود.
کاهش هزینه‌های تولید و چاپ
انتشار فقط یک نسخه از کتاب الکترونیکی در محیط وب و دسترسی همزمان همه خوانندگان به آن، موجب می‌شود تا برخلاف کتابهای چاپی نیاز به انتشار شمارگانی بالا از یک کتاب نباشد و خرید کتاب. البته تهیه و قراردادن یک کتاب الکترونیک در محیط وب دارای جهت فروش کتاب هزینه‌های جانبی برای ناشران نظیر ثبت حوزه، خرید فضا در محیط وب، طراحی گرافیکی، حفظ و نگه‌داری سایت، نوشتن برنامه جستجو و پایگاه اطلاعاتی، ورود اطلاعات، خرید تجهیزات کامپیوتری و شبکه، وموارد دیگر است، ولی بسیاری از امکانات و تجهیزات فوق می‌توانند در نشرکتابهای الکترونیکی دیگر نیز استفاده شوند و در واقع فقط یک بار ناشر هزینه شوند.
۲) عدم نیاز به انبارداری و حفظ نسخه‌های کاغذی کتاب‌ها که معمولا خطراتی چون آتش‌سوزی یا خراب شدن کتاب در طولانی‌مدت را دارد.
۳) عدم نیاز به توزیع و ارسال کتاب به نقاط دیگر
۴) عدم‌برگشت کتاب از سوی کتاب‌فروشان به دلایل مختلف
۵) سرعت بخشیدن به چرخه نشر کتاب
۶) خرید پیوسته کتاب
خرید کتاب و دانلود کتاب در فضای مجازی مساوی با همان دانلود کتاب است. همانطور که پیش از این ذکر شد خوانندگان می‌توانند در هر مکان و در هر زمان به دانلود کتاب از درگاه‌های مرتبط با کتاب الکترونیک اقدام کنند.
۷) تغییر مفهوم کتاب نایاب برای همیشه
حتما دیده‌اید که رمان‌ها یا کتاب‌هایی بعد از سال‌ها دیگر قابل خرید نیستند،‌ چون به هر دلیل ناشر آن نتوانسته کتاب را مجددا چاپ کند. اما در نسخه‌های الکترونیک به هیچ وجه هیچ کتابی از دست نمی‌رود و فایل متن کتاب برای همیشه حفظ می‌شود.
۸) امکان تولید بیشتر
با توجه به تمام موارد بالا ناشران این فرصت را پیدا می‌کنند تا در فرصت کم‌تر و به شیوه ارزان‌تری کتاب تولید کنند.
شاید این‌بار که در گوگل کلمه دانلود کتاب را جست‌وجو می‌کنید به خاطر بیاورید کتاب چه راه طولانی را برای رسیدن به این مسیر پیموده است.
جهت دریافت اپلیکیشن فیدبو دانلود کتاب الکترونیکی قانونی کلیک کنید.

کتاب ها و مقالات مرتبط با این کتاب

دیدگاه های (۰)

نظرات کاربرانTime limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

اشتراک خبرنامه
پربحث ترین ها
ردحال بارگذاری

آخرین کتاب ها