دانلود کتاب عقاید یک دلقک

 • نویسنده هاینریش بُل
 • مترجم محمد اسماعیل زاده
 • تعداد صفحات 351
 • ناشر چشمه
 • سال انتشار 1379
 • پسورد www.iranpdf.com

توضیحاتی از کتاب

این کتاب دربارهٔ دلقکی به نام شنیر است که همسرش ماری او را ترک کرده و به همین دلیل دچار افسردگی شده و مرض‌های همیشگی‌اش، مالیخولیا و سردرد تشدید یافته. از این رو برای تسکین آلام خود به مشروب رو آورده‌است. به قول خودش «دلقکی که به مشروب روی بیاورد، زودتر از یک شیروانی ساز مست سقوط می‌کند». فقط دو چیز این دردها را تسکین می‌دهند. مشروب و ماری. مشروب یک تسکین موقتیست ولی ماری نه. ولی او رفته.

او بعد از افتضاحی که در یکی از نمایش‌هایش به وجود می‌آورد و پایش را مصدوم می‌کند، به بن محل زندگی‌اش (که کمتر از دو سه هفته در سال در آن جاست) باز می‌گردد. به این دلیل که او آدم ولخرجی است دیگر حتی یک پنی هم برایش نمانده. به همین دلیل دفترچه تلفنش را باز می‌کند و شروع به تماس با آشنایان می‌گیرد. در این میان بارها به گذشته می‌رود و خاطراتش را می‌گوید.

ماری همسر او یک کاتولیک بوده و در جوانی با هم فرار کرده‌اند و بدون اینکه با هم ازدواج کنند با هم رابطه داشته‌اند. این امر ماری را عذاب می‌داده و بالاخره روزی از او فرار می‌کند.

هانس شنیر دلقک، تنها به اتاق خود در بن، پناه برده‌است و چند ساعت شکست‌های زندگی عاطفی و حرفه­ایش را جمع­بندی می­کند تا بعد برود مانند گدایی بر پله­‌های ایستگاه راه­ آهن بنشیند و بازگشت ماری، زن محبوبش را که از دست داده‌است و هم امروز باید از سفر ماه عسل به رم بازگردد، انتظار بکشد (یا به هر حال چنین وانمود کند). کتاب تک­گویی بلندی، ساخته از «ملاحظات» (یا عقاید) آدمی سرخورده و مایه‌گرفته از خاطره­‎های شخصی است که تنها چند مکالمه تلفنی و ملاقات کوتاه پدر آن را قطع می­‌کند. هانس شنیر، برخلاف اکثر شخصیت‌ها در داستان‌های کوتاهی که بول پس از جنگ نوشته‌است، در خانواده­‌ای بورژوا به دنیا آمده‌است. استعدادش در کار معرکه­‌گیری، از او (در دل جامعه‌ای مرفه) انسانی مرتد ساخته‌است. او به نسلی تعلق دارد که اگرچه جوان‌تر از آن بودند که در آخرین دسته­‌های هیتلری نام­‌نویسی کنند اما در میان شعارهای ناسیونال سوسیالیستی بزرگ شده­‌اند. جامعه نو مرفه‌ای که بر ویرانه­‌ها بنا شده‌است، در چشم او به طور قطع مشکوک است؛ بدان لحاظ که دست­‌اندرکاران آن، که همگی کمابیش بدنام­‌اند، امروزه به بهای کمی برای خود وجدان راحت خریداری می­‌کنند: حتی مادر او رئیس «کمیته­‌ای برای نزدیک ساختن نژادها» است. در حال و هوای بازسازی، کاتولیسیسم به اصطلاح «ترقی­‌خواه» که در محافل بورژوایی بن خودنمایی می­‌کند، در ریاکاری عمومی سهیم است. همه ترش­رویی هانس شنیر بر همین کاتولیسیسم متمرکز است؛ وانگهی انگیخته از دلایلی شخصی است: ماری که مدت شش سال همدم او بود، ترکش گفته‌است تا با یکی از همان «کاتولیک‌های متجدد و سرشار از آینده»، که از دست­اندرکاران جلو صحنه‌است، ازدواج کند.

شنیر مدعی است که رنگ و روغن «صادقانه» چهره معرکه‌گیر را در برابر ریاکاری اجتماعی قرار می­‌دهد. اما، دهن­‌کجی دلقک، که با طرز پاسخی زیباشناختی-اخلاقی شکل می­‌گیرد، مضحک است. مؤخره عجیب و غریبی که طی آن هانس شنیر ورشکستگی خود را با خوش‌رویی به نمایش درمی­‌آورد، تصویری حاکی از تسلیم و رضا از هنرمند به دست می­‌دهد. و آخرین کلام رمان می­‌گوید که، با این حال، «به آواز خواندن ادامه داد». عقاید یک دلقک به حق رمان پایان عصر آدناوئر صدر اعظم آلمان است.

نسخه PDF کتاب

حجم فایل : 3.34 Mb

دیدگاه های (۳)

نظرات کاربرانTime limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 • aa در ۵ شهریور ۱۳۹۵

  سلام لطفا کتاب آنها به اسب ها شلیک می کنند اثر :هوراس مک کوی رو هم قرار بدید
  تشکر

 • semd در ۲۸ آبان ۱۳۹۵

  کتاب جالبیه

 • ک. خرسند در ۲۳ اسفند ۱۳۹۵

  چاپ اول این کتاب در سال ۱۳۴۹ با ترجمه شریف لنکرانی،توسط شرکت سهامی کتابهای جیبی منتشر شده است. البته این کتاب که برنده جایزه نوبل ۱۹۷۲ میلادی شده، در سالهای ۱۳۵۳ و ۱۳۵۷ به چاپ های دوم و سوم رسیده است. سئوال اینجاست که چه دلیلی برای ترجمه ترجمه شده (Ansichten Eines Cliwns) توسط یک مترجم دیگر بوده است؟آیا اینبار از فارسی به فارسی ترجمه شده است؟سرقت ادبی آنهم روز روشن.

اشتراک خبرنامه
پربحث ترین ها
ردحال بارگذاری

آخرین کتاب ها