دانلود کتاب آرمانشهر

  • نویسنده تامس مور
  • مترجم داریوش آشوری ـ نادر افشار نادری
  • تعداد صفحات 143
  • ناشر خوارزمی
  • سال انتشار 1387
  • پسورد www.iranpdf.com

توضیحاتی از کتاب

کتاب حاضر ،اتوپیا ، نام اثر شهیر توماس مور، است که در نوشتن آن بی شک وی از اندیشه های افلاطون بی بهره نبوده است. این اثر تاثیر عمیقی در شکل گیری نظریه کمونیسم بخصوص در اوایل قرن ۱۸ داشته است البته در دوران خود نیز بر اندیشه های نهضت های مذهبی با گرایش های سوسیال دموکرات هم بی تاثیر نبوده است.
این کتاب شرح زندگی مردم انگلستان در قرن ۱۶ است زیرا دراین سالها انگلستان درگیر جنگ های متعددی بود وفقر وفساد ومنازعات داخلی در انگلستان بیداد می کرد به طوری که دراین سالها کمتر خانواده ای در انگلستان مشاهده می شدکه تنی چند از خانواده خود را در این جنگها از دست نداده ویا به هر نحوی در گیر این اختلافات ودر گیری ها نبوده باشد. از اینها گذشته عده ای از مردم انگلستان نیز در این سالها عادت کرده بودند که معاش خود را از راه اشتغال در مشاغل نظامی تامین نمایند و این عملا به گسترده شدن فضای نظامی در انگلستان بیشتر کمک می کرد@ وقتی جنگ داخلی به پایان رسید عده زیادی از پارتیزان های سابق دست به کارهای راهزنی زدند که در نتیجه امنیت راهها را در قلمروهای خصوصی به خطر انداخت. همچنین در این سالها به دلیل اهمیت صادرات پشم از انگلستان به فلاندر بسیاری از کشاورزان مزارع خود را به چراگاه تبدیل کرده بودند لذا با این وضعیت قیمت نان بسیار بالا رفته بود وهر روز بر تعداد بیکاران در این کشور افزوده می شد و دولت هم به دلیل اوضاع اسف بار راهها مجازات مرگ را برای راهزنان معین کرد اما بااین احوال همچنان روز به روز اوضاع زندگی در انگلستان برای خانواده های فقیر و کم درآمد دشوار ودشوار تر می گشت. لذا مور برای تسکین آلام مردم انگلستان به نوشتن کتاب اتوپی روی آورد و ضمن تشریح وضعیت نابسامان این کشور وگله وشکایت از آن رافائل هیتلدئو را شخصی می داند که در هنگام در یانوردی موفق به کشف جزیره اتوپی می شود.
وی بیان می دارد زندگی در اتوپی سراسر خوشبختی است و بی عدالتی وجود ندارد ومانند جمهور افلاطون دارای نظامات اشتراکی است. در اتوپیا ۲۴ شهر وجود دارد. نقشه همه شهرها دقیق وکامل است تمامی ساختمانها شبیه به هم بوده و مردم می توانند خانه های خود را با دیگران عوض کنند، همه یک جور لباس می پوشند، البته به جز مرادن وزنها و افراد متاهل و هرخانواده ای لباس خود را می سازد. در اتوپی قانون مالکیتی موجود نیست و کارهای راهزنی و نوکری و بانکداری وجود ندارد. همه موظف هستند ۶ ساعت کار کنند و همه هر وقت کمبودی داشته باشند می توانند از انبار عمومی برداشت کنند.
تشکیلات اداری وسیاسی اتوپیا کاملا دموکراتیک است.

نسخه PDF کتاب

حجم فایل : 1.7 Mb

دیدگاه های (۰)

نظرات کاربرانTime limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

اشتراک خبرنامه
پربحث ترین ها
ردحال بارگذاری

آخرین کتاب ها